کلم بروکلی فرزند مرا قهرمان می کند!

کلم بروکلی فرزند مرا قهرمان می کند!

بوجود آوردن عادات خوب و از بین بردن عادتهای بد!

اگر چوب هایی که ژاپنی ها با آن غذا میخورند را برای اولین بار در دست بگیریم ساعتها طول می کشد که بتوانیم با آنها غذا بخوریم چون هیچ پیوند مغزی بین سلول های مغزمان برای گرفتن چوبهای ژاپنی نداریم و اگر بخواهیم در حال استفاده آنها به همسرمان نگاه کنیم و حرف هم بزنیم نمیتوانیم اما با قاشق چنگال به راحتی همین کارها را با هم انجام میدهیم.  شکستن پیوند مغزی که تاکنون برای غذا خوردن با قاشق شکل گرفته بوده و تبدیل آن به چوپ های ژاپنی بسیار سخت است . اگر مجبور باشید این کار را انجام دهید، شاید روزهای اول حتی وزن کم کنیم اما به طور حتم بعد از یک ماه استفاده می توانیم به راحتی از آنها استفاده کنیم.

عادت چیست؟ کاری که بدون صرف توجه و بدون نیاز به فکر کردن و به صورت خودکار انجام می دهیم. و با انجام آن کار به میزان زیاد و با تکرار در مغز ‍ پیوند قوی شکل گرفته است و دستور انجام آن کار بعلت وجود پیوند محکم سریع تر از دستورات جایگزین دیگر صادر می شود. گاهی این پیوند ها به حدی تکرار می شوند که دستور آن از ناخود آگاه صادری شود.

برای ما بزرگترها مسواک زدن یک عادت شده است. بسیاری از شبها اگر مسواک نزنیم خوابمان نمیبرد. فشار دادن روی پدال ترمز با دیدن چیزی جلو ماشین ، گذاشتن کلید در جیب، نحوه گرفتن قاشق و چنگال و خیلی از کارها را به صورت عادت و در اثر تکرار انجام میدهیم در بسیاری از موارد غیر ارادی.

 

تغییر عادات هم به همین گونه است و هر چه آن عادت بیشتر در زندگی تکرار شده باشد پیوند قوی تری را باید بشکنیم. اما خبر خوب این است که کودکان بسیار راحت تر از ما میوانند از یک عادت دست بکشند و هر چه کوچکتر باشند راحت تر.

مثال ترک عادت موجب مرض است برای کودکان صدق نمی کند. چرا؟ دو دلیل دارد.

۱- پیوندهای مغزی در کودکان با هر تجربه شروع به شکل گیری میکند و با انجام هر کار آن پیوند قوی تر و قوی تر میشود. آنها مانند کامپیوتری هستند که توسط ما و خودشان و دنیای اطرافشان در حال برنامه ریزی شدن هستند. پیوند ها که به آن مسیر های عصبی هم گفته میشود در آنها به محکمی ما بزرگتر ها نیست و راحت تر می توانند با راهنمایی ما مسیر جدیدی برایشان بسازیم. اما اشکال اینجاست که ما گاهی زودتر از آنها جا میزنیم!

۲- دلیل دوم این است که بچه ها کنجکاوند و اگر بدانند این راه از انجام کار راه خوبی نیست برای انجام راه های جایگزین مشتاق هستند چون در حال تجربه زندگی اند و اما برای ما بزرگتر ها اینگونه نیست. اگر ما تصمیم بگیریم صبحها زودتر بیدار شویم تا ورزش کنیم ، قبلاً تجربه کرده ایم که ورزش صبحگاهی چیست ، اما کودک سه ساله ما چون این تجربه را نداشته است مشتاق است که بداند ورزش صبحگاهی چه نوع تجربه ایست.

 

مراحل ترک عادت بد :

مرحله اول:

عادتی که میخواهیم توسط فرزندمان ترک شود باید ابتدا توسط خودمان حذف شود. زمانی که من تصمیم میگیرم فرزندم غذای سالم بخورد. خودم هم باید اول شروع کنم و بهتر است آن عادت بد را در خانه ممنوع کنیم و اعلام کنیم. دلیل انجام یا ممنوعیت قانون باید برای فرزندانمان توضیح دهیم. مهم نیست او چند سال دارد. توضیح اینکه این عادت به چه دلیل عادت خوبی نیست و اعلام آن بسیار مهم است. در این مرحله دعوا، سرزنش و زورگویی نداریم . گاهی اوقات عادت فرزندانمان مثلاً دست در دماغ کردن یا جویدن ناخن است در آن صورت برای آنها توضیح می دهیم که چرا این کار خوب نیست، و باید اول مطمئن شویم آن عادت یک تیک عصبی نیست ( تیکها عصبی در صورت اضطراب کودک بوجود می آید ) و اگر تنها یک عادت است به جای دعوا هر زمان که او را میبینید که در حال انجام آن کار است فقط به جای دیگری نگاه کنید و هر زمان که او این عادت را انجام نمی دهد به چشمانش خیره شوید و به او لبخند بزنید.

مرحله دوم:

هرگاه عادتی حذف می شود باید یک عادت خوب جایگزین شود. اگر عادت دارد که ناخن بجود و این فقط یک عادت است در دسترس او لواشک بگذارید، اگر عادت دارد وسایل خانه را پرت کند برایش در گوشه ای از خانه فرشهای از ابر تهیه کنید و در شیشه های پلاستیکی حبوبات مختلف کنید و به او اجازه دهید آنجا بازی پرت بکند.

 

مرحله سوم:

عادات بد را نمی شود ناگهان ترک کردو عادات خوب را نمیشود یکشبه جایگزین کرد .اگر فرزند من شبها ساعت ۱۱ می خوابد و من می خواهم ساعت ۸:۳۰ بخوابد ، حتماً از شب اول نمی تواند ۸:۳۰ به تخت برود اما می توانیم با ۱۰:۴۵ شروع کنیم.

مرحله چهارم :

از جدول  کلم بروکلی استفاده کنید ! این یک جدول ماهیانه است و  معجزه می کند!

حتماً عدد عجیب ۲۱ و یا ۳۰  را برای بوجود آوردن یک عادت خوب شنیده اید. برایان تریسی در کتاب بهانه ممنوع می گوید یک عادت خوب را را باید ۳۰ روز متوالی انجام داد و یک عادت بد را ۳۰ روز متوالی انجام نداد و بعد باید سالی یکبار آن عادت را چک کنیم. به طور مثال اگر من می خواهم عادت قهوه خوردن هر روز عصر از سرم بیافتد باید ۳۰ روز قهوه نخورم آنگاه بدنم عادت کرده و من دیگر بعد از ظهرها هوس نوشیدن قهوه نمی کنم حال ممکن است گاهی این کار را انجام بدهم اما اگر هر سال تصمیم بگیرم  به طور مثال در ماه اردیبهشت خودم را چک کنم و ابداً در این ماه بعداظهر ها قهوه نخورم این عادت بد هیچ گاه به من باز نخواهد گشت. و بر من مسلط نمی شود.

 

جدول کلم بروکلی جدولی است که ما انجام دادن یا انجام ندادن عادت مورد نظر را برای خودمان و یا اگر امکان پذیر باشد همگام با افراد خانه مورد ارزیابی و شمارش قرار می دهیم و  به ما کمک میکند که عادات بد را ترک و عادات خوب را جایگزین کنیم ایده این جدول را در سال ۲۰۰۸ که برای یک کمپانی کانادایی کار می کردم یاد گرفتم و  طراحی کردم در آن شرکت هر ماه را به نام یک عادت خوب مشتری مداری نام گذاری کرده بودند و تمام کارمندان در آن ماه توسط مدیر زیر نظر گرفته می شدند به طور مثال در ماه جولای عادت سلام کردن قبل از مشتری در ماه مِی عادت لبخند زدن به مشتری بود البته ما باید تمام سال این رفتارهای خوب را انجام می دادیم اما دقت و تمرکز متوالی  در ۳۰ روز باعث میشد که آن عادت در ما نهادینه شود . من آن زمان این جدول را برای پسرم طراحی کردم و تا کنون بسیاری از عادات خوب را برای من و او به ارمغان داشته است .

ابتدا عادات خوبی که قرار است در خانه رواج دهید و عادات بدی که قرار است ترک کنیم را پیدا کنید :

مثال :  کاهش استفاده  از کامپیوتر( تبلت، تلوزیون  و یا تلفن همراه) یا افزایش عادت خوب کتاب خواندن و یا ترک عادت ولخرجی . هر ماه از سال را برای رواج آن عادت اختصاص دهید ! می توانید اکنون شروع کنید ولی برای سال بعد در آن ماه بخصوص آن فعالیت را چک کنید. مثال من ورزش را در ماه مرداد انتخاب کردم چون مدرسه ها تعطیل است و فرزندم می تواند بیشتر ورزش کند. و یا صرفه جویی را در  فروردین ماه بعد  از عید که معمولاً زیاد هزینه کرده ایم.

اکنون با یک مثال برایتان شرح می دهم که چگونه این جدول را برای هر فعالیت تهیه کنید:

در این مثال می خواهیم عادت خوب کتاب خواندن  را در خانه رواج دهیم.

افراد خانه را جمع می کنید اعلام می کنید که می خواهید یک کمپین کتابخانی راه بیاندازید و توضیح می دهید که این یک مسابقه است!

و مسابقه برای ۳۰ دقیقه کتابخانی در روز است ،برای برنده جایزه تعیین می کنید . جدول را روی یک مقوا می کشید و به درب یخچال می زنید!

 

جدول باید ۳۰ روزه باشد اینجا برای راحتی فقط قسمتی از جدول آمده است.هر روز، هر نفر که ۳۰ دقیقه کتاب بخواند، به ازای هر ۳۰ دقیقه، یک صورتک خوشحال و هر کس کمتر از ۳۰ دقیقه بخواند یک صورت معمولی و هر کس اصلا نخواند، یک صورت ناراحت می گیرد در اینجا در روز اول پدرام ،مادر و پرنیان هر کدام ۳۰ دقیقه کتاب خوانده اند پدر نخوانده است. و تا آخر ماه امتیازات همه محاسبه می شوند!

نکات مهم در مورد جدول کلم بروکلی:

مسابقه زیر نظر مادر یا پدر انجام شود.

جایزه خیلی نباید بزرگ باشد و محور اصلی بازی باشد.( جایزه ممکن است یک سرویس مثلاً ماساژ دادن بدن برنده باشد توسط بازنده ها )

مادر و پدر شرایط رقابتی و شادی را در آن ماه ایجاد کنند(کَل کَل با بچه ها)

برای بچه های کوچک شرایط شرکت در مسابقه را ایجاد کنید (بچه های کوچک که نمی توانند کتاب بخوانند باید مادر و پدر برای آنها بخواند.)

لوازم مورد نیاز مسابقه آن ماه را آماده کنید، در این مثال کتاب مورد نیاز افراد در خانه مهیا بشود ( امانت از کتابخانه)

در مورد این مسابقه با دوستانتان مخصوصاً در مقابل فرزندان صحبت کنید تا سر شوق بیایند.

اگر یکی از بچه ها همکاری نمی کند دعوا و سرزنش اش نکنید، همان صورتک های ناراحت بالاخره یک روز او را به کار وا می دارد.

اگر کودکمان معنای زمان را متوجه نمی شود به مقاله  مفهوم زمان برای کودک  مراجعه کنید.

اگر همت کنید و واقعاً یکماه این کار را انجام بدهید از نتایج مسابقه شگفت زده خواهید شد و باور نمیکنید که این عادات چگونه در خانه نهادینه میشود .

اما بعد از مدت زمان دوباره به فراموشی سپرده میشود پس علت انجام آن کار بعد از یکسال کمک می کند. می توانیم ماه بعد این جدول را بر اساس غذاهایی که در طول روز هر کسی خورده محاسبه کنید. یا مقدار مصرف کامپیوتر….

حتی اگر در آماری که فرزند مان آخر شب برای پر کردن جدول به ما میدهد، واقعیت را نشنویم ، باز همین که او به تمام غذاهای نا سالمی که در روز خورده ، یا به مقداری که بازی کامپیوتری کرده و یا مقدار ی که کتاب می توانسته بخواند، فکر می کند کمک می کند که فردا با احتیاط رفتار کند.

این جدول ها به ما هم کمک خواهد کرد که عادات بد را کنار گذاشته و عادات خوب را جایگزین کنید.

پایان

 

 

 

 

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاه تان را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *