آموزش مدیریت زمان به کودکان ؟

آیا زمان از خانه بیرون رفتن  با فرزندانتان بر سر دیر شدن مشکل دارید ؟

آیا فرزند شما برای  پارک رفتن یا هر جایی که به او قول داده اید شما را کلافه می کند؟

آیا قدرت مدیریت زمان را ندارد؟

این بسیار مهم است که بدانیم  احساس و مفهوم زمان برای بچه ها با  درکی که ما والدین از زمان داریم، بسیار متفاوت است. وقتی من به فرزند دو ساله ام قول می دهم که دو روز دیگر به پارک می رویم، دو روز برای او با دو روز برای ما و با دو روز برای پدربزرگ ۶۰ ساله تفاوت بسیاری دارد. ۲ روز برای یک کودک دو ساله پانزده برابر طولانی تر نسبت به یک والد ۳۰ ساله و ۳۰ برابر طولانی تر نسبت به پدربزرگ ۶۰ ساله حس می شود. چرا؟ چون نسبت دو روز به  کل عمرش بسیار کمتر از نسبت دو روز به عمر ما است.

درک این موضوع به ما کمک می کند که بهتر آنها را درک کنیم و راحت تر با آنها در مورد زمانبندی و برنامه ریزی ارتباط برقرار کنیم. از طرف دیگر آموزش درست  زمان  به بچه ها باعث می شود که آنها از وقت خود به خوبی استفاده کنند بدین معنا که می توانند به طور خودکار برنامه ریزی ‌،مدیریت زمان و اولویت بندی است.

درک صحیح از زمان یکی از اساسی ترین ارکان یادگیری مهارت  عملکرد  اجرایی      (EXECUTIVE FUNCTION SKILLS) که راه را برای یادگیری  یکی از بهترین مهارت ها که هر پدر و مادری دوست دارند فرزندشان به خوبی بیاموزد، باز می کند و آن مهارت نظارت بر خود یا (ُُSELF REGULATIONS) است.

برای کودکان درک مفهوم زمان  به مرور زمان توسعه می یابد.

برای کودکان زیر دو سال درک زمان از طریق زمانبندی  و روال شیر خوردن ، حمام رفتن و خوابیدن  آرام آرام شکل می گیرد و نوزادان با ایجاد روالی که مادر و پدر برای آنها فراهم می کنند احساس آرامش می کنند . در دو و سه سالگی از پیش بینی های کوچک و تکرار شونده که روال زندگی است لذت می برند. اما عمدتا در زمان حال زندگی می کنند، حس درک زمان آنها عمدتا “اکنون یا اکنون نه” است و آنها توانایی محدودی برای صبر کردن دارند. به طور مثال به یک کودک دو ساله  ماننده مثال بالا دو روز دیگر به پارک رفتن به معنی اصلاً به پارک نرفتن است و ازدست دادن اعتبار کسی است که قول می دهد، او معنای دو روز دیگر را نمی تواند درک کند. اما میتوانیم از این جملات برای درک زمان برای آنها استفاده کنیم : “بعد از نهار بازی می کنیم ” و یا “ قبل از خواب مسواک می زنیم”.

کودکان پنج و شش ساله درک دقیق تر  از گذشته، حال و آینده دارند. آنها می توانند رویدادهای شاد را پیش بینی کنند و برخی از درک “هفته آینده” در مقابل “فردا” و “مدت ها پیش” را پیش بینی کنند.

هفت تا ده ساله ها دارای مهارت های ریاضی لازم برای استفاده از ساعات و تقویم  هستند.

در اینجا چهار پرسش کلیدی که می توانید از فرزندان خود بپرسید، تا ادراکی درست از زمان پیدا کنند، عبارتند از:

  • بعد از ……چه اتفاقی می افتد؟

برای بچه های کوچک ( ۱تا ۳ سال) سؤالاتی خوبی مثل

” بعد از اینکه به خانه رسیدیم چه می کنیم؟”

” بعد از اینکه نقاشی ات کشیدی می خواهی چه بازی کنی؟”

برای بچه های پیش دبستانی ( ۴- ۶ سال) سؤالاتی خوبی ماننده

“فردا بعد از کلاس شنا می دونی می خواهیم چه کنیم؟”

 

برای بچه های۷ سال به بالا سؤالاتی خوبی ماننده

”  می دانی تولد پدر چه روزی  است ؟” 

  • قبلا چه اتفاقی افتاده است؟

این سوال به کودکان کمک می کند از تجربیات گذشته یاد بگیرند و اتفاقات آینده را پیش بینی کنند:

برای بچه های کوچک ( ۱تا ۳ سال) سؤالاتی خوبی مثل
” می دونی آخرین باری که خاله اینجا بود کی بود؟”

برای بچه های پیش دبستانی ( ۴- ۶ سال) سؤالاتی خوبی ماننده
“زمانی که هنوز دست ات به دکمه آسانسور نمی رسید را به یاد می آوری؟”

  • چه مدت زمان طول می کشد؟        

  • درک درستی از فعالیت های خاصی که مدت  در زمان لازم  می توانند انجام  دهند، این  یک مهارت دشوار اما ضروری است. هنگامی که فرزند شما می تواند شمارش کند، می توانید از این روش استفاده کنید تا زمانی را آموزش دهید:

 

” وقتی سه بار  تا شماره  ۱۰ بشماری ، غذایت آماده می شود.”

” از مدرسه تا خانه ده دقیقه طول می کشد؟”

” می دانی چند دقیقه حمام کردنت طول کشید؟”

 

استفاده از ساعت آنالوگ:

یک ساعت آنالوگ که اعداد را نشان بدهد، برای اطاق فرزند خود تهیه کنید ( بیشتر برای بچه های بالای ۵ سال مورد استفاده است) . بهتر است ساعت با صفحه سفید با روکش شیشه ای شفاف باشد که قابلیت کشدن با ماژیک وایت برد را داشته باشد. ساعت در جایی قابل دست فرزندتان نصب کنید( بالای میز تحریر بهترین مکان است). ساعتی شبیه این ساعت:

وقتی قرار است در مدت زمان مشخصی( معمولاً زیر یک ساعت)کاری را انجام دهند. بوسیله ماژیک بدین روش که در عکس زیر نشان می دهیم در مقابل خود کودک روی صفحه ساعت علامت گذاری کنید.

در این مثال فرض کنید به فرزند خود می خواهید بگویید ۱۵ دقیقه دیگر باید لباس پوشیده آماده باشد که برای رفتن به مدرسه ، و یا ۱۵ دقیقه دیگر فرصت تماشای تلویزیون دارد. و هر جایی که عقربه بزرگ قرار دارد از آنجا شروع کنید.

یک خط دقیقاً جایی که عقربه بزرگ قرار دارد بکشید ، سپس ۱۵ دقیقه را جدا کنید و دو خط را از بالا به هم وصل کنید . و آن تیکه از ساعت را رنگ بزنید .. بگویید  زمانی که عقربه بزرگ تمام مسیر را که رنگی شده طی کرد، زمان شما تمام است.

این را می توانید بعد پاک کنید و بارها امتحان کنید تا فرزند تان بخوبی یاد بگیرد و  او را تشویق کنید که خود این کار را انجام دهد.

در سنین بالا تر می تواند از مدل های پیچیده تری استفاده کنید.

می توانید در جریان هر تمرین سؤالاتی از این قبیل بپرسید :

آیا به وسط زمان خود رسیده اید؟

آیا فکر می کنی دفعه دیگر به زمان بیشتری نیاز داری؟

امیدوارم از این مطلب علمی استفاده کرده باشید.

نغمه کشاورز

 

 

 

منابع:

Executive functions

Sarah Ward, M.S., CCC/SLP
Speech and Language Pathologist
www.executivefunctiontherapy.com

Time managment

Eileen Kennedy-Moore Ph.D.

https://www.psychologytoday.com

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاه تان را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *